Nabízíme Vám několik služeb v oblasti 3D a CAD prostředí. Pro pozemní sběr dat využíváme techniku laserového skenování a pro letecké snímkování využíváme dron. S nasbíraných dat jsme schopni generovat několik produktů: 3D mračna bodů, výškové modely, vrstevnice terénu, ortofoto snímky a další. Výsledné produkty lze podrobit dalším prostorovým analýzám - měřené délek, obsahů, povrchů, objemů, triangulace terénu, apod.
Podívejte se na zajímavé projekty, které jsme realizovali pro naše zákazníky.
Laserové skenování (LIDAR - Light Detection and Ranging) je technologie, která využívá informaci z odrazu laserového paprsku pro zachycení detailních informací o snímaném objektu a jeho okolním prostředím. Laserový skener vysílá krátké pulsy laserového světla, které se odraží od objektů a jsou zpětně zachyceny a zpracovány 3D skenerem. Pomocí časového intervalu od vyslání po přijetí parpsku zpět, dokáže skener určit vzdálenost i směr konkrétního bodu v prostoru. Tento proces je opakován několikrát pro zmapování celé oblasti zájmu, což vede k vytvoření hustých a přesných 3D bodových mračen - Point Clouds, které reprezentují povrchy a tvary snímaných objektů.
Proces skenování
Náš 3D skener RS10 od firmy CHCNAV
Princip LIDAR
Získaná naměřená data mají podobu 3D bodových mračen. Nástoje našich profesionálních softwarů od firmy CHCNAV a Carlson, pak umožní zpracovat bodová mračna do podoby 3D modelů. Při tvorbě modelů terénu dokážeme odfiltrovat všechny plochy, které byly naskenovány, ale terén nereprezentují - vegetace, budovy, lidé a objekty, které se nacházely ve skenovaném prostoru. Získané 3D mračna bodů lze podrobit extrakci zájmových prvků (silnice, budovy, terén) i pokročilým prostorovým analýzám - generování výškových profilů a modelů TIN, měření vzdáleností, obsahů, povrchů či objemů objektů zájmu, atd.
3D laserové skenování se široce využívá v architektonických a stavebních projektech pro přesné měření a dokumentaci existujících staveb a infrastruktur jednotlivých budov a také pro plánování návrhů a renovace přírodních i kulturních krajin. Ve stavebnictví se dále využívá pro zaměření a mapování terénu, návrh a monitorování stavebních projektů, detekci deformací, pohybu konstrukcí a analýzu rizik.
.
Mračno bodů konstrukce mostu
.
Ve výrobních prostředích se 3D laserové skenování používá pro kontrolu kvality, inspekci složitých komponent a strojů a zpětné inženýrství.
.
Mračno bodů skladovacích prostor
.
Tato technologie je klíčová při dokumentaci a ochraně kulturních památek, artefaktů a historických budov.
.
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého
.
Těžební průmysl využívá 3D laserové skenování pro přesné měření důlních prostor a zaměřování výrobních zařízení.
.
Mračno bodů podzemních šachet
.
Letecká fotogrammetrie je technika používaná k získání přesných měření a vytváření podrobných map nebo 3D modelů povrchu Země pomocí analýzy leteckých fotografií. Princip této metody spočívá v zachycení totožních pixelů překrývajících se fotografií specifikovaných přesnou polohu a orientací při pořizování snímků v reálném čase. Jako nosič kamery, pro pořízení leteckých fotografií se obvykle využívá letadlo, dron a jiná bezpilotní zařízení. Během letu je pořízeno mnoho snímků, které jsou následně zpracovány pomocí specialního softwaru. Na základě paralaxy mezi snímky a využitím dalších údajů o pořízené fotografii (GPS souřadnic) se vypočítají 3D souřadnice bodů na povrchu snímaného objektu. Tímto způsobem je možné vytvořit hustá a přesná 3D mračna bodů - Point Clouds, která v podrobném měřítku reprezentují povrchy a tvary snímaných objektů a lze znich následně generovat 3D modely terénů, budov a jiných snímaných objektů.
Náš Autel EVO II RTK dron
Model a parametry dronu
Získaná naměřená data ve formě 3D mračen bodů mohou zpracováváme pomocí specializovaného softwaru Carlson Photo Capture. S využitím nástrojů tohoto programu lze z fotek vytvořit hustá bodová mračna a znich následně generovat 3D model objektů a terénu, výškový model a ortofoto snímek. Na těchto získaných produktech lze následně provádět analýzy a měření vzdáleností, obsahů, povrchů a objemů, dále generovat výškové profily a provádět další pokročilé prostorové analýzy.
Letecká fotogrammetrie je důležitou a nezbytnou částí pro tvorbu geografických map, topografických modelů a digitálního terénního modelu (DTM). Pomocí těchto dat lze analyzovat a plánovat urbanistické projekty, monitorovat změny v krajině a sledovat stav životního prostředí.
Filtrované mračno bodů - terén
Terén obce
Letecká fotogrammetrie se používá pro dokumentaci archeologických nalezišť, památek a historických objektů. Tímto způsobem lze vytvořit detailní a přesné 3D modely, které slouží k ochraně a zachování kulturního dědictví.
V oblasti stavebnictví a urbanismu se letecká fotogrammetrie využívá pro plánování a monitorování stavebních projektů, analýzu prostorového uspořádání a vytváření 3D modelů budov a infrastruktury.
Zachycení sídelní struktury
Venkovská obec
Letecká fotogrammetrie se používá k monitorování přírodních zdrojů, sledování změn v krajině, mapování lesních porostů a výzkumu životního prostředí.
Vrstevnice dna vypuštěného rybníku
Obsah skenovaného rybníku
Pro 3D skenování používáme ve společnosti geoobchod, s.r.o. vysoce kvalitní a výkonný, ruční 3D skener RS10 od firmy CHCNAV určený pro pozemní měření venkonvích prostor i v interiéru budov, důlních šachet a jeskyní. Dále využíváme pro pozemní skenování systém Scan3D od firmy Carlson, který lze provozovat na tabletu RT5 doplněného o fotogrammetickou Intel kameru a nebo lze tento systém provozovat na iOS zažízení - iPhone/iPad.
Pro letecký sběr prostorových informací využíváme profesionální LIDAR nebo fotogrammetrický systém: dron Autel Evo II RTK.
Naše 3D skenovací zařízení nabízíme také k zapůjčení nebo k zakoupení jako nový produkt včetně veškerého potřebného zaškolení.
3D skener RS10
Dron Autel Evo II RTK
Scan3D na tabletu
Scan3D na iOS
KONTAKT
pro další informace nebo objednávky služeb:
Mgr. Bohumil Gartner
tel: 777 595 877
email: gartner@geoobchod.cz
IČ: 275 15 273
gen. Svobody 181
533 51 Pardubice
Bezplatná linka: +420 800 123 228